(Ne)mistiniai penki namų kampai

(Ne)mistiniai penki namų kampai

Namų šeimininkės gyvenimą sudaro penki kampai ir dar penkiolika kampelių. Namų šeimininkė yra kiekviena moteris, kuri turi savo namus ir savo šeimą, tai yra moteris gyvenanti kasdienį gyvenimą, auginanti vaikus, turinti savo darbinę veiklą. Dažnai minimi penki namų kampai nėra tokie sunkūs ar kažkokie mistiniai, juos laiko kiekviena moteris. Tai penkios pagrindinės namų šeimininkės veiklos sferos.

„Namų šeimininkė“ – tai namų karalienė, valdytoja, bet ne prižiūrėtoja ar valytoja. Tik pakeitus požiūrį į namus ir veiklas juose, galime siekti malonaus buvimo juose, ne pareigų ar prievolių, bet kasdienio gyvenimo, be stresų, pervargimo, konfliktų ar konkurencijos. Jei namuose jaučiatės vienvaldės šeimininkės, jei namuose nėra vietos šeimininkui – vyrui, teks susidurti su pervargimu ir kitų šeimos narių maištu. Namai yra visų ir visiems. Vyras yra toks pat svarbus namuose, kiek ir jūs, vaikai namuose turi turėti savo pareigas, laisves ir atsakomybes taip pat kaip ir jūs, suaugę. Vienas iš svarbiausių žodžių prieš tai buvusiame sakinyje yra „laisvės“. Labai dažnai moteris artimųjų laisvę apriboja, kurdama savo taisykles ir savo namų viziją. Namai nėra muziejus, namai nėra dekoro salonas ir namai tikrai nėra tokie, kokius matome serialų ekranuose. Namai yra gyvas organizmas, jis nuolat kintantis, susiteršiantis ir apsivalantis, jis kiekvieną dieną kitoks. Namai gyvi, nes juose gyvenantys žmonės yra gyvi, tai yra dinamiškai kintantys, esantys nuolatiniame pokyčių procese. Namų šeimininkė, besivaikanti idealios tvarkos, idealiai tvarkingų vaikų, tobulo vyro ima gyventi kaip žurnalo viršelyje, nuolat pasiruošusi tobulai fotosesijai. Tokia moteris ne gyvena, o stengiasi gyventi, ji tik kuria namų imitaciją, kur jos namiškiai turi atlikti jos sukurtus vaidmenis. Tik atrodo, kad perfekcionizmas yra pozityvus dalykas. Perfekcionistas įdeda šimtą keturiasdešimt procentų pastangų, bet jo pastangos mažina našumą ir kokybę. Ne veltui sakoma, skubėk lėtai. Perfekcionisto paradoksas yra kuo daugiau stengiamasi, siekiama tobulumo, tuo daugiau jaučiama įtampos, neigiamų emocijų ir kuo daugiau pasiekiama, tuo mažiau džiaugsmo jis neša. Noriu duoti pamoką perfecionistui:

„Akimirkai įsivaizduokime tobulą, tikslų apskritimą. Kaip galėtume atpažinti, kas jį nubrėžė? Niekaip, nes tobulas apskritimas neturi individualių bruožų. Individualumas – tai visada nukrypimas nuo tobulumo. Tobulumas yra evoliucijos baigtinė stadija, todėl tobulumas nepalieka vietos pokyčiams ir evoliucijai. Jis yra gyvenimo priešingybė.“ Christopher A. Weidner „Vabi Sabi, netobulas, tačiau laimingas“.

Gera namų žeimininkė yra savita, individuali, ji ištikima sau ir gebanti prisiderinti prie kitų. Tikra namų šeimininkė – tai moteris, sutuoktinė, mama, meilužė, kuri mėgaujasi kiekvienu socialiniu vaidmeniu, šalia, kurios yra vietos vyrui – namų šeimininkui, vaikams – šeiminykščiams, augintiniams – šeimos nariams.

 

Pirmas iš penkių kampų yra sveiko / skanaus maisto gaminimas.

Gamindamos sveiką ir skanų maistą jūs palaikote šeimos ir savo gerą sveikatą. Jei nemokate gaminti, tai iššūkis, kurį verta įveikti, nes tai savanaudiška, visų pirma jūs gaminate sau, be to skaniai ir sveikai. Skanus maistas yra švyturys, kuris kiekvienam alkanam parodo kelią namo. Sena patarlė teigia, kad kelias į vyro širdį eina per skrandį, perfrazuosiu, kad tai kelias į jo lovą, piniginę ir jūsų asmeninę laimę. Per skrandį eina visi keliai į meilę. Psichologas Maslow ant pradinio laiptelio sudėliojo visus žmogaus fiziologinius poreikius, kurie lemia jo išgyvenimą. Maistas šiais laikais nebėra išgyvenimas, jis yra ant aukštesnės pakopos, jis yra menas, kūryba, bendravimas, namų jaukumas, savirealizacija. Ne visos moterys yra šios srities menininkės, bet gal verta pabandyti sukurti kokį virtuvės šedevrą? Pasišildyti maistą mikrobangėje moka kiekvienas, bet to niekas niekada nemini pagyrimo žodžiu, puikiai atšildyto, pašildyto maisto. Nereikia turėti daug receptų, reikia tobulinti tuos receptus, kuriuos mėgsta ir mielai valgo jūsų artimieji ir būtinai jūs pati. Maistas yra malonumas ir tokiu jis turi tapti nuo pat pirmos gaminimo akimirkos. Svarbiausia neskubėti ir iš savęs nereikalauti tobulumo, perfekcionizmo. Energija ir greitis yra jūsų gyvenimo resursai, bet pamirštama, kad resursu yra sulėtėjimas, ramybė. Kur tas jūsų sulėtėjimo ar susilėtinimo resursas? Bėgant gali ir gyvenimas prabėgti pro šalį nepastebėtas. Laikas virtuvėje gali tapti lėto ir ramaus laiko resursu. Maisto gaminimas yra vienas iš rūpesčio kitais būdų. Kai rūpinatės kažkuo kitu, jūsų hormoninė sistema į kraują išskiria oksitociną, meilės ir teigiamo rūpesčio hormoną, kuris suteikia jėgų, nulemia laimės ir meilės pojūtį, neutralizuoja streso hormoną kortizolį. Maistą galima paruošti su meile, bet galima ir su stresu, kokį būdą renkatės jūs?

Turint laisvo laiko, išbandykite bent vieną naują receptą per mėnesį.

UŽDUOTIS

Paimkite į rankas savo užrašų knygeles ir surašykite penkis patiekalus, kuriuos jūs gaminate ir kuriuos mėgsta jūsų šeima. Įvertinkite kiekvieną savo patiekalą penkiabale sistema:

  • gaminimo sunkumo lygis,
  • šeimos pasitenkinimo lygis.

 

Jau žinote, kaip pradžiuginti savo artimuosius. Skanus maistas atstoja gerą nuotaiką, jis yra paprastas kelias pademonstruoti šeimai, kad jūs juos mylite.

Jei tarp kasdienių darbų sąrašo renkatės tvarkyti namus ar gaminti maistą – gaminkite, tik taip jus įvertins, pastebės ir dėkos, o namus jūs galite sutvarkyti ir su jų pagalba, kai pilvai pilni.

 

Antras namų šeimininkės kampas yra namų tvarkymas ir švaros palaikymas.

Namų švara yra streso mažinimo priemonė, švariuose namuose kyla mažiau barnių ir konfliktų, nes dingsta daugelis konflikto priežasčių. Namuose kiekvienas daiktas ir žmogus turi savo vietą ir erdvę. Kiekvieno pareiga, teisė ir atsakomybė susitvarkyti savo erdvę. Dažnai moterys visuose namuose įveda savo tvarką, o vėliau pyksta, kad visus juos tenka tvarkyti. Vyras ir paaugę vaikai turi savo erdves, kurias tvarkyti perleiskite jiems. Negalite žiūrėti kaip jie tvarkosi ar ką vadina tvarka? Čia jau jūsų problema – tolerancijos trūkumas. Vyras su jumis gyvena tikrai ne dėl namų tvarkytojos pareigybių, o vaikai atėjo į šį pasaulį ne tam, kad būtų jūsų kopijos, jie individai. Vaikai nuo mažų dienų yra priklausomi nuo jūsų, bet nedarykime jų vasalais, baudžiauninkais ir vergais tvarkymosi prasme. Niekada nežinome, kokį menininką viduje sužlugdome, liepdamos susitvarkyti chaosą. Daugiau laisvės ir pagarbos vienas kito daiktams ir erdvei gali viską išspręsti, nebent norite būti visavalde namų šeimininke.

UŽDUOTIS

Įvardinkite tris priežastis, susijusias su namų tvarka dėl ko kyla didžiausi konfliktai?

Lieka tik išspręsti šiuos tris uždavinius ir jūsų namuose taikos ir ramybės bus daug daugiau.

Senais laikais rūbų skalbimas ir jų priežiūra užimdavo daug laiko. Buities prietaisai viską palengvino, todėl lieka tik artimuosius išmokyti rūšiavimo meno. Rūšiuoti yra lengviau, jei kiekvienas žino, kokiu būdu jūs skalbiate. Paaiškinkite kokie skalbiniai su kokiais „draugauja“ ir kad jie turi atsidurti vienoje vietoje. Patalynės ir rankšluosčių skalbimą planuokite, paskirkite jiems konkrečią dieną. Namiškiai gali jums suruošti šiuos skalbinius, beliks tik sukrauti į skalbyklę. Skalbyklos paslaugos brangios, bet jūsų laikas, energija yra brangesnė, pabandykite paskaičiuoti, gal tai išeitis?

 

Trečias namų kampas šeimininkei yra vaikų priežiūra.

Ar tikrai vaikų priežiūra yra namų šeimininkės pareiga? Vaikai turi ir tėčius, jie turi ir senelius ir jie neatėjo į moterų gyvenimą tam, kad jį padarytų nepakeliamai sunkų. Požiūris į vaikų auginimą ir susikurtą idealios mamos vaizdą daugeliui moterų gyvenimą paverčia kančia. Nėra ir negali būti idealių mamų, gali būti tik mylinčios ir geros mamos. Ir drįstu priminti, kad ne vienos mamos augina vaikus, juos augina ir tėčiai, jei jų iš šių pareigų neišvaro supermamytės. Blogiausia, ką gali padaryti moteris su savo gyvenimu – tai jį paskirti vien tik motinystei, dar blogiau jei ji save paaukoja vaikams ir šiam vaidmeniui. Paklauskite savo vaikų ar jie nori mamos aukos? Auka – savigarbą, orumą, praradęs asmuo, ko jis gali išmokyti savo atžalą. Moteris – mama, randanti laiko sau, savo asmeniniams poreikiams, nebijanti kartais pabūti savanaude, egoiste, lepnia tinginėle yra geriausias pavyzdys vaikams. Sveiko egoizmo reikia mokytis ir tai nėra jokia nuodėmė, nes bet kurio prietaiso išsikrovusią bateriją, mes įkrauname ir tą laiką skiriame planuotai, pagrįstai, suvokdami, kad tai yra būtina. Poilsis ir laikas sau, ankstyvosios motinystės laikotarpiu yra būtinas. Mokėjimas dalintis pareigomis, bendradarbiavimas su vyrais, bendrai auginant vaikus ir darnios tėvystės bruožas. Konkuruoti dėl vaiko meilės su vyru yra tas pats, kas pasmerkti save vienišos mamytės vaidmeniui. Motinystė yra natūralus moters gyvenimo etapas. Šiame laikotarpyje moteris turi išmokti bendradarbiavimo, tolerancijos ir atsitraukimo. Gebėjimas atsitraukti, perleisti savo vaikų priežiūrą kitiems, gebėjimas skirti laiko geram miegui, ramiam valgiui, savo pomėgiams, savo tobulėjimui yra motinystės perdegimo sindromo prevencija.

 

Ketvirtas kampas laiko planavimas, finansų planavimas.

Jei mokėsite elgtis su savo laiku, mokėsite elgtis ir su savo pinigais.

Buvęs JAV prezidentas sukūrė laiko matricą, kuri visus darbus sudėlioja į dvi skiltis:

  • svarbu – nesvarbu,
  • skubu – neskubu.

 

Atliekant pirmiausia skubius darbus įsiveliama į laiko neturėjimo karuselę, pinigus pirma leidžiant skubiems reikalams gali jų nelikti svarbiems. Svarbūs, bet ne skubūs darbai ir išlaidos visada turi būti pirmoje vietoje. Nepaisant šios taisyklės įkliūsite į skolų ir nepadarytų darbų labirintą. Smulkiai aiškinti kaip savo gyvenimą dėlioti į šias lentynėles yra neprasminga, nes čia kyla tušti debatai,o galų gale kiekvienas gyvena pagal savo skubos ir svarbos suvokimo skalę.

Žmonijos mada diktuoja troškimą būti užsiėmusiu, tai etiketė, kuri rodo, kad jūs šiuolaikinis žmogus. Replika, kad neturite laiko yra kasdienė ir tik patvirtina, kad jūs gyvenate moderniame amžiuje. Mažas kiekis įspūdžių ir naujų potyrių padaro laiką greitą, fiksuojant kiekvieną namų ruošoje atliktą veiksmą, ateina jausmas, kad laikas yra lėtas.

Sukurta begalės taisyklių, rekomendacijų kaip elgtis su savo laiku. Pagal Brene Brown suvaldyti laiko neturėjimo sindromą galima šitaip:

  • atsikelkite kiek anksčiau;
  • nedarykite kelių darbų vienu metu;
  • sudarykite darbų sąrašą ir pusę jų išbraukite – pašalinkite laiko rijikus;
  • pirmiausia skirkite laiko sau. Po darbų visų pirma – laikas sau.

 

Psichoterapeutas M. Bundrantas ąpie norą būti užsiėmusiu daro tokias išvadas. Įsisukame į užimtumo ratą tam:

  • kad įrodytume sau, kad esame svarbūs;
  • nenorime atsilikti nuo mados būti užsiėmusiu;
  • tikriname save, kiek galime prisiimti atsakomybių;
  • aliname save, kad kiti pamatytų ,kokie mes šaunūs arba pavargę..;
  • skubame, kad neturėtume laiko jausti ir mąstyti, pabūti su savimi.

 

Laiko tėkmė subjektyvi, bet paklūsta laikrodžiui. Kartais išorinė perspektyva sako, kad laikas lekia, o vidinė, kad laikas stovi.

 

Penktasis kampas yra jūsų asmeninė sveikata ir gerovė

Kėlimasis ryte anksčiu yra lygu gerai dienos nuotaikai. Iš to seka, reguliarus ėjimas miegoti, be naktinėjimo ir rytinių darbų atlikimo iš vakaro. Jūsų gera nuotaika yra šeimos sveikos atmosferos pagrindas, tik namų šeimininkė gali padaryti namus pačiais nuostabiausiais jums ir jūsų šeimai. Namų šeimininkė, kuri niekada nėra kalbėjusi apie namų šeimininkės pagrindines pareigas su šeimos nariais pati sau susikuria neralių lūkesčių, kuriuos įgyvendindama pervargsta. Daugelis moterų niekieno neprašytos pačios save įdarbina namų šeimininkėmis ir prisiima visą namų ruošos darbą sau. Šeimos narių nugalinimas, atitolinimas nuo namų ruošos yra moters klaida, kuri mano, kad tik ji gali viską padaryti geriausiai. Kiti šeimos nariai turi tokias pat dvi rankas, kurios gali nudirbti daug einamųjų darbų. Patausoti ir pasirūpinti savo gerove, išoriniu ir vidiniu grožiu yra svarbus kampas, kurį moterys primiršta ir sutvarkiusios keturis nebeturi jėgų penktąjam. Meilė sau, noras gyventi, būti ir atrodyti žvaliai ir sveikai – tiek pat svarbu, kiek ir švarūs namų kampai. Vyrui daug svarbiau giedras moters veidas, nei nuvalytos dulkės nuo plintusų.

Neignoruokite savo poreikių, apie juos kasdieną jums kalba jūsų penki pojūčiai.

Neignoruokite savo artimųjų poreikių, nes tai sukelia konfliktus.

UŽDUOTIS

  • Surašykite tris ar penkis punktus, kurie jūsų manymu yra svarbūs jūsų namiškiams namuose, paklauskite jų. Kiekvieną lūkestį įvertinkite penkiabale sistema. Svarbu jums nuo nulio iki penkių. Paklauskite, kiek svarbu tai yra jiems?
  • Paklauskite savo vyro ir vaikų, kiek jiems svarbi jūsų jausena ir išvaizda?

 

Nepamirškite, kad namai turi ir šeimininką. Nesielkite su juo kaip su vaiku ir jis galės jaustis suaugusiu ir lygiaverčiu partneriu.

Apie 45% damų, dalyvavusių apklausoje „Namų ruoša vyrų ir moterų akimis“, buvo nusivylusios, kad ant jų pečių gula visa atsakomybė už namų ūkį – pradedant nuo skaitiklių parodymų užrašymo ir baigiant remonto ar atostogų planavimu ir organizavimu, vaikų priežiūra ir auklėjimu. O apie 30% apklaustų moterų mano, kad vyrai abejingi savo gyvenamajai erdvei. Stiprioji lytis nepatenkinta tuo, kad jų žmonos nuolat kabinėjasi prie smulkmenų. Dauguma vyrų mano, kad jų svarbiausia pareiga – tai sunkus darbas, todėl namuose jie turi teisę į ramybę, tylą ir nieko neveikimą. Tokią pat teisę turi ir moterys, tik kalbėjimas su savo partneriu apie savo poreikius leidžia išvengti nesusipratimų namuose.

Visai nesvarbu, ar metų pradžia, ar pabaiga, daug svarbiau yra gebėti sustoti, paskui apeiti savo penkis namų kampus ir permąstyti savo gyvenimą, pripažinti klaidas ir nebijoti visko pradėti iš naujo. Pradėti iš naujo sveikai gyventi, sveikai mąstyti, sveikai rinktis, naujai pažvelgti į save, į supančią aplinką, į kitus, kurie šalia. Tai ir yra žmogaus homeostazės įrodymas, tai kelias į pilnavertį gyvenimą.